ÖSSZEFOGLALÓK

Vezető tisztségviselő felelőssége
A hír több mint 30 napja nem frissült!

A társasági törvényben az ügyvezetésre vonatkozó hatáskörök és jogkörök a vezető tisztségviselőhöz tapadnak. A vezető tisztségviselők [Gt. 21. § (2) bekezdés] munkájának meghatározó szerepe lehet egy-egy társaság sikeres működésében.

2010. november 16.

Ezért a velük szembeni elvárhatóság magasabb mércéje illetve a fokozott gondosság a körültekintő eljárás kötelezettsége [Gt. 29. § (1) bekezdés] a kártérítés felelősségük nem teszik lehetővé, hogy vezetővé egy személy három társaságnál többen választható legyen. Új tisztség elvállalásakor 15 napon belül köteles azokat a gazdasági társaságokat, amelyeknél már vezető tisztségviselő, írásban tájékoztatni. Amennyiben ezt megszegi, akkor a további tisztségekre vonatkozó megállapodás nem érvényes, semmissé válik.

Vezető tisztségviselőnek minősül a közkereseti társaság és betéti társaság üzletvezetésre jogosult egy vagy több tagja, a korlátolt felelősségű társaság egy vagy több természetes személy ügyvezetője. A vezető tisztségviselőt ezen minőségében megillető jogokra és az őt terhelő kötelezettségekre a társasági jogi jogviszony az irányadó azzal, hogy az így nem szabályozott kérdésekben a Ptk. megbízási szerződésre vonatkozó szabályait kell megfelelően alkalmazni. A betéti társaságnál és a közkereseti társaságnál nem minősül személyes közreműködésnek az üzletvezetés és a képviselet ellátása.

Milyen kizárási okok érvényesülhetnek egy cég ügyvezetőjének választásakor?


A kizárási okok elsősorban az ügyvezető büntetőjogi tisztaságát kívánják biztosítani, emellett a törvény a gazdasági feddhetetlenséget is megköveteli, hiszen nem lehet ügyvezető az sem, aki olyan gazdasági társaságban töltött be vezető tisztséget – a társaság felszámolásának kezdő napját megelőző 2 évben legalább 1 évig –, amelyet a bíróság felszámolással szüntetett meg, és az eljárás során nem tudta kiegyenlíteni köztartozásait. Ez a tilalom a gazdasági társaság megszűnését követő 3 évig áll fenn. Valójában ezzel a rendelkezéssel nem lehet megakadályozni azt, hogy egy tartozásokkal küszködő cég vagyonát a felszámolási eljárás megindulása előtt egy újonnan alapított gazdasági társaságba mentsék át, mivel azt nem zárja ki a törvény, hogy a felszámolással megszűnt cég, vezető tisztségviselője másik társaságot alapítson.

Az új Gt. szankcionálja azt is, ha valaki fantomcégnek volt vezető tisztségviselője, és a cégbíróság emiatt hivatalból törölte a cégjegyzékből az általa vezetett gazdasági társaságot. A törléstől számított két éven belül ugyanis a törölt cég vezetője nem tölthet be más gazdasági társaságnál vezető tisztséget.

Melyek azok a vállalkozást érintő feladatkörök, amelyekben az ügyvezető nem dönthet?

A Gt. megállapítja a taggyűlés kizárólagos hatáskörét és egyúttal azokat a kérdéseket, amelyekben az ügyvezetők nem dönthetnek. Ennek megfelelően az ügyvezető nem dönthet:
– a számviteli törvény szerinti beszámoló elfogadása, ideértve az adózott eredmény felhasználása vonatkozásában,
– pótbefizetés elrendeléséről és visszatérítéséről,
– nem határozhatja el osztalékelőleg fizetését,
– üzletrész felosztásához való hozzájárulásról és az üzletrész bevonásának elrendeléséről,
– nincs lehetősége a tag kizárásának kezdeményezéséről való határozathozatalra,
– a magához vont üzletrész tagok általi megvásárlásának elhatározásáról,
– az ügyvezető megválasztásáról, visszahívásáról és díjazásának megállapításáról,
– a saját maga feletti munkáltatói jog gyakorlásáról,
– a felügyelő-bizottság tagjainak megválasztásáról, visszahívásáról, díjazásának megállapításáról,
– a könyvvizsgáló megválasztásáról és visszahívásáról,
– olyan szerződés megkötésének jóváhagyásáról, amelyet a társaság saját tagjával, ügyvezetőjével vagy azok közeli hozzátartozójával köt,
– az alapításért felelős tagok, az ügyvezetők és a felügyelő-bizottsági tagok ellen kártérítési igények érvényesítéséről,
– a társaság jogutód nélküli megszűnéséről, átalakulásáról,
– a társasági szerződés módosításáról, valamint
– azokról a kérdésekről, amelyeket törvény vagy a társasági szerződés a taggyűlés kizárólagos hatáskörébe utal.
Természetesen a társasági szerződés a fentieken felül további kérdéseket is elvonhat az ügyvezetőktől, és azokban a határozathozatalt a taggyűlés hatáskörébe utalhatja.

Mi az, amit csak az ügyvezető tehet meg?

Az ügyvezetőnek írásban nyilatkoznia kell a taggyűlésnek (korábban csak akkor, ha ezt a társasági szerződés előírta), hogy a saját tőke terhére történő kifizetés (osztalék, osztalékelőleg, üzletrész visszavásárlása) nem veszélyezteti a társaság fizetőképességét, illetve a hitelezők érdekeinek érvényesülését. A nyilatkozat megtételének elmulasztásával, történő kifizetéssel, illetve valótlan nyilatkozat tételével okozott károkért az ügyvezető a vezető tisztségviselőkre vonatkozó általános rendelkezések szerint felel. Az előírás azt mondja ki, hogy az ügyvezető ezt a nyilatkozatot köteles 30 napon belül a cégbírósághoz benyújtani. A bejelentés nem jár illetékfizetési és közzétételi kötelezettséggel [Gt. 131. §-ának (3) bekezdése].

Milyen változások léteznek a gazdasági társaságok legfőbb szervének üléseivel kapcsolatban?

A legfőbb szerv összehívásának, és ott a döntések meghozatalának kötött szabályai vannak. A szabályok megsértésével hozott határozatok érvénytelenek. Ekkor megismételt ülésen, megismételt szavazással lehet a problémát orvosolni. A legfőbb szerv társasági formától függően lehet a tagok gyűlése, taggyűlés vagy közgyűlés. Ezek a szervek olyan kérdésekben dönthetnek, mint a beszámoló elfogadása, ügyvezető, felügyelő-bizottság, könyvvizsgáló megválasztása, a társaság megszűnése, vagy átalakulása. Döntéseit elsősorban az üléseken hozzák meg. Az ülések összehívásának, levezetésének szabályait a törvény és a társasági szerződés határozza meg. Lehetőség van azonban arra is, hogy a döntés ne az ülésen szülessen meg, illetve arra, hogy a tagoknak ne kelljen személyesen vagy meghatalmazott útján megjelenniük.

Ülés nélkül lehet döntést hozni olyan ügyekben, amelyeket a társasági szerződés meghatároz. Ülés nélkül, úgy lehet döntést hozni, ha a tagok (részvényesek) szavazataikat, jognyilatkozataikat bizonyításra alkalmas eszközök útján közlik, és ezek felhasználásával folytatják le a döntéshozatalt. Ha viszont bármelyik tag kéri, akkor az ülést a meghatározott szabályok szerint össze kell hívni.

A bt.-nél, a kkt.-nél a tagok ülés tartása nélkül is határozhatnak írásban a számviteli törvény szerinti beszámoló jóváhagyásáról vagy más, a döntéshozatal során tett jognyilatkozatok bizonyításra alkalmas eszköz felhasználásával [Gt. 20. §-ának (2) bekezdése];

A kft.-nél a tagok ülés tartása nélkül is határozhatnak írásban vagy más bizonyítható módon történő szavazás útján is [Gt. 93. §-ának (2) bekezdése], tehát a számviteli beszámoló jóváhagyására sem kötelező a taggyűlést összehívni [Gt. 147. §-ának (1) bekezdése];

A Zrt.-nél sem kötelező a közgyűlés tartása, ha az alapszabály előírja azt, hogy a részvényesek közgyűlés hatáskörébe tartozó kérdésekben közgyűlés tartása nélkül is határozhatnak [Gt. 242. §-ának (1) bekezdése];
Nyilvánosan működő rt.-nél viszont ez a közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik [Gt. 302. §-ának új e) pontja].

A gazdasági társaság ügyvezetését a társaság vezető tisztségviselői, vagy a vezető tisztségviselőkből álló testület látja el.

A kft. esetében a legjellemzőbb jogviszony a megbízás, ha más nem az ügyvezetői elfogadó nyilatkozat alapozza meg ezt. Ebben az esetben az ügyvezető jövedelmét és adófizetési kötelezettségét a nem önálló tevékenységre irányadó szabályok szerint kell megállapítani. Ez azt jelenti, hogy a megbízási díj 100%-át kell figyelembe venni a jövedelemadó-előleg számítása során, vagyis a 10%-os vélelmezett költséghányad az ügyvezető esetében nem alkalmazható.

Járulékfizetési kötelezettség akkor létezik, ha a díjazás eléri a tárgyhónapot megelőző hónap első napján érvényes minimálbér havi összegének a 30%-át, illetőleg naptári napokra annak harmincad részét, de ekkor a vezető tisztségviselő már biztosítottnak is minősül. Megbízási jogviszonyban viszont nem kell levonni a munkavállalói járulékot, továbbá a munkáltatónak nem kell megfizetni a munkaadói járulékot.

Ügyvezető, mint munkavállaló

Korábban, tehát 2006-ban az új gazdasági társaságokról szóló törvény egy radikális módosítást vezetett be. A vezető tisztségviselő nem láthatja el ezt a funkcióját munkaszerződés keretében. Jogviszonya a társasággal speciális társasági jogviszony, ahol háttérszabályként a polgári jogi megbízást kell alkalmazni. Más munka elvégzésére viszont akárhány munkaszerződése lehetett a vezető tisztségviselőnek, azokat nem érintette ez a korlátozás.

A gyakorlat azonban nem igazolta, hogy a módosítás igazán alkalmas lett volna a valódi élethelyzetek rendezésére. Így a módosítást követően nem sokkal a jogalkotó ismét változtatott és részben visszaállította a korábbi állapotot. Részben, tehát nem minden esetben!

2007. szeptember 1-jétől ezzel kapcsolatban a következő a helyzet:

A vezető tisztségviselőt megillető jogokra és az őt terhelő kötelezettségekre – a törvényben meghatározott eltérésekkel – a Polgári törvénykönyv megbízásra vonatkozó szabályait vagy a munkaviszonyra irányadó szabályokat kell alkalmazni. Mit jelent ez?

2007. szeptember 1-jétől a vezető tisztségviselő ismét munkaviszonyt létesíthet. Ha a vezető tisztségviselő nem áll munkaviszonyban a gazdasági társaságnál, akkor a gazdasági társaság és a vezető tisztségviselő jogviszonya alatt egy sajátos társasági jogi jogviszonyt kell érteni, amelyre elsődlegesen a Gazdasági társaságokról szóló törvény, másodlagosan, vagyis az ott nem szabályozott kérdésekben a Polgári törvénykönyv megbízásra vonatkozó szabályait kell alkalmazni.

A vezető tisztségviselő munkaviszony-létesítésének lehetősége tehát ismét főszabállyá vált, amely főszabály alól természetesen vannak kivételek. Ez alapján az egyszemélyes korlátolt felelősségű társaság tagja és az egyszemélyes részvénytársaság részvényese, valamint a közkereseti társaság és a betéti társaság üzletvezetésre egyedül jogosult tagja esetében az alapító okirat, illetve a társasági szerződés úgy is rendelkezhet, hogy náluk is biztosítja kifejezett rendelkezéssel a munkaviszony létesítésének lehetőségét. Ha azonban ezt a rendelkezést nem tartalmazza az okirat, akkor nincs lehetőség a munkaviszony létesítésére.

Ügyvezető felelőssége megbízási szerződés esetén


A módosítás a 2006/46/EK irányelv követelményeivel összhangban egyértelművé teszi, hogy a vezető tisztségviselők és a felügyelő-bizottsági tagok társasággal szembeni korlátlan és egyetemleges felelőssége magában foglalja a számviteli beszámoló és a kapcsolódó üzleti jelentés szabályszerű összeállításáért és nyilvánosságra hozataláért való felelősséget is. A vezető tisztségviselők elsődleges felelőssége a beszámolók és a kapcsolódó üzleti jelentések összeállítása, míg a felügyelő-bizottságot ezekkel összefüggésben ellenőrzési kötelezettség terheli.

A vezető tisztségviselők korlátlanul és egyetemlegesen felelnek azokért a károkért is, amelyek abból származnak, ha a számviteli törvény szerinti beszámoló, valamint a kapcsolódó üzleti jelentés összeállítása és nyilvánosságra hozatala nem a számviteli törvény előírásainak megfelelően történt.

A felügyelő-bizottsági tagok korlátlanul és egyetemlegesen felelnek azokért a károkért is, amelyek a számviteli törvény szerinti beszámoló, valamint a kapcsolódó üzleti jelentés összeállításával és nyilvánosságra hozatalával összefüggő ellenőrzési kötelezettség megszegéséből származnak.

A könyvelési feladatok ellátása pedig egy olyan speciális terület, amelyhez a társaság ügyvezetése egyáltalán nem ért, ezért az országos gyakorlatnak megfelelően a kötelező feladatok ellátása külsős könyvelő irodák bevonásával került sor.

Egy könyvelőiroda feladata nemcsak a gazdasági események későbbi rögzítése, hanem a naprakészség biztosítása is a bevallási kötelezettségek miatt. Egy könyvelőiroda feladata továbbá az ügyvezetés informálása is az operatív döntések előkészítéséhez. Különösen hangsúlyos ez egy számviteli tapasztalat és tudás nélkül eljáró ügyvezető esetében, aki a dokumentumok ellenjegyzése során nincs tisztában a különböző bevallások és eljárások menetével és céljával, kellő tájékoztatás hiányában nem tudhatja, milyen vonatkozása és súlya van a vonatkozó mögöttes tartalomnak.

Amennyiben a társaság egyes feladatait (eklatáns példaként éppen a könyvelést) megbízási szerződés keretében látják el, úgy ezen jogviszonyra a Ptk. 474–485. §-ai az irányadóak. A megbízó és a megbízott közötti felelősség kérdését pedig a Ptk. 318. § (1) bekezdése rendezi, amely kimondja, hogy a szerződésszegésért való felelősségre, valamint a kártérítés mértékére a szerződésen kívül okozott károkért való felelősség szabályait kell alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy a kártérítés mérséklésének – ha jogszabály kivételt nem tesz – nincs helye.

A jogszabály tehát visszautal a kártérítés általános szabályaira, azaz a Ptk. 339. § (1) bekezdésére, amely szerint, aki másnak jogellenesen kárt okoz, köteles azt megtéríteni.

A megbízás alapján. el1átandó feladatok tekintetében a vezető tisztségviselő a tagok felé fennálló felelősségét a megbízottra háríthatja erre vonatkozó szerződés megkötésével, és mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy a megbízott kiválasztása és utasításokkal való ellátása esetén úgy is járt el, ahogy az adott helyzetben általában ez tőle elvárható.

A polgári jogi felelősség (jogellenes magatartás, kár, felróhatóság, okozati összefüggés a magatartás és a kár között) célja a teljes vagyoni reparáció biztosítása a károsult számára. Ezért a bizonyítási teher megoszlik a károkozó és a károsult között. A károsultnak jelen esetben a társaságnak kell bizonyítania a kárt, a kár mértékét és az okozati összefüggést, a károkozónak azaz a megbízott személynek pedig azt, hogy a magatartása nem volt jogellenes, illetve ha jogellenes volt, akkor az mennyire volt felróható.

Amennyiben a cég ellen felszámolási eljárás indul, e fokozott felelősségi szabály be nem tartásához új szankció is kapcsolódik. Eszerint a hitelező vagy a felszámoló a felszámolási eljárás ideje alatt keresettel fordulhat a bírósághoz. Ebben kérheti annak megállapítását, hogy azok, akik a cég vezetői voltak – a felszámolási eljárás kezdő időpontját megelőző három éven belül –, a fizetésképtelenséggel fenyegető helyzet bekövetkeztét követően ügyvezetői feladataikat nem a hitelezők érdekeinek elsődlegessége alapján látták el, és ennek következtében csökkent a társasági vagyon. Külön kiemeli a törvény, hogy amennyiben a vezető nem tett eleget a beszámoló – mérleg – letétbe helyezési és közzétételi kötelezettségének (azaz nem küldte el a cégbíróságnak, illetve az igazságügyi minisztériumnak), akkor a hitelezői érdekek sérelmét vélelmezni kell.

Ha megállapítják, vagy vélelem alapján beáll a vezetők felelőssége, akkor a hitelezők kártérítési igényüket közvetlenül a felelős vezetőnek címezhetik. Fontos kiemelni, hogy ez a felelősség nemcsak a cégjegyzékben bejegyzett ügyvezetőket terhelheti, hanem mindazon társasági vezetőket, akik a cég döntéseinek meghozatalára ténylegesen meghatározó befolyást gyakoroltak Az adott esetben ide érthető a főkönyvelő, pénzügyi vezető, de a napi ügyvezetésbe bekapcsolódó tulajdonos is!

Az egyszemélyes társaságok tagjának (részvényesének) felelőssége


A Gt. 173. §-ának (3) bekezdése az egyszemélyes kft., a Gt. 271. §-ának (3) bekezdése pedig az egyszemélyes rt. esetében alapozza meg – a konszernjogi szabályokra utalással – a tag, illetve részvényes korlátlan felelősségét a társaság tartozásaiért az egyszemélyesség külön cégbírósági bejelentésének elmulasztása, illetve hátrányos üzletpolitika folytatása esetén. Az egyszemélyi tag, részvényes a létesítő okiratban vállalhat korlátlan felelősséget az egyszemélyes társaság tartozásaiért. Ebben az esetben mentesül a fenti felelősségek alól.


A tagi jogviszony megszűnésének esetei

A Gt. szerint megszűnési okok lehetnek az alábbiak.

Közös megegyezés:

A tagok közös megegyezése, amely a tag és a társaság megegyezését jelenti, amivel lehetőség van az esetleg más okból eredő megszüntetési szándék békés rendezésére is. Ebben az esetben lehetőség van arra, hogy a szerződő felek a tagsági jogviszony megszűnésének időpontját tetszőlegesen határozzák meg, azzal a megszorítással, hogy annak időpontja legkorábban a megegyezés napja lehet.

Tag általi rendes felmondás:

A közkereseti társaságot lehet határozott és határozatlan időre alapítani egyaránt, de bármilyen időtartamra is hozták létre a társaságot, annak tagja jogosult tagsági jogviszonyát rendes felmondással megszüntetni. (Megjegyezzük, hogy a régi Gt., az 1997. évi CXLIV. törvény csak a határozatlan időre alapított közkereseti társaság esetében tette lehetővé a rendes felmondást.)

A felmondás kizárólag a tag joga, tehát a közkereseti társaság nem élhet a rendes felmondás jogával. A felmondás egyoldalú, de címzett jognyilatkozat, ami csak akkor hatályos, ha azt a közkereseti társaság képviselőjével vagy a tagsággal közölték – ezt mondta ki a Legfelsőbb Bíróság BH 2001. 334 számú ügyben is.

A rendes felmondás gyakorlásának egyetlen megszorító szabálya, hogy a többi tagnak megfelelő időt kell biztosítani a felmondással előálló új helyzet kezelésére, az emiatt szükséges intézkedések megtételére, ezért a három hónapos időtartam meghatározása. E három hónapos határidő a címzett tudomásszerzésével kezdődik. A címzett a közkereseti társaság, amelyet a vezető tisztségviselő képvisel. Ha a felmondás alkalmatlan időre esik, akkor a határidő legfeljebb további három hónappal meghosszabbítható. Nincs szabályozva azonban az a kérdés, hogy a meghosszabbítás csak egy alkalommal lehetséges három hónappal, vagy összesen három hónappal, de többszöri döntésekkel.

A tagi jogviszony azonnali hatályú felmondása:

A Gt. lehetőséget biztosít a tagsági jogviszony azonnali hatályú felmondására is, amely jogosultság szintén kizárólag a tagot illeti meg. Erre abban az esetben kerülhet sor, ha a társaság valamely más tagja a társasági szerződést súlyosan megszegi, vagy olyan magatartást tanúsít, amely a vele való további együttműködést, vagy a társaság céljának elérését nagymértékben veszélyezteti. A felmondás okát a tagnak konkrétan meg kell jelölnie úgy, hogy abból megállapítható legyen a felmondás megalapozottsága.

A taggyűléssel kapcsolatos jogok:

A taggyűlésen minden tag jogosult részt venni és szavazni. Sőt, a tag jogosult az általa megjelölt napirendi kérdés megtárgyalását kérni, ha javaslatát a taggyűlés előtt legalább három nappal ismerteti a tagokkal. Az ülésen kívül javasolt határozattervezet esetén a tag kérheti taggyűlés összehívását a határozattervezet megvitatására. A taggyűlésen felvett jegyzőkönyvbe és a határozatok könyvébe a tagnak betekintési joga van, és ezekből az ügyvezető által hitelesített másolatot is kérhet. A tag jogosult arra, hogy tagi mivoltát a tagjegyzékben feltüntessék. Ha a társaságnak nem marad ügyvezetője, a tag jogosult a cégbíróságtól kérni a taggyűlés összehívását.

Garanciális szabály, hogy a tagok társasági szerződésben foglalt kötelezettségeinek növeléséhez, új kötelezettségek megállapításához, illetve az egyes tagok külön jogainak csorbításához a taggyűlés egyhangú határozata szükséges.

Leipán Tibor
adószakértő

További hírek

Az alábbi űrlap kitöltésével kérdezhet szakértőinktől.








A gomb megnyomásával elfogadja adatkezelési tájékoztatónkat, és önként kifejezetten hozzájárul ahhoz, hogy az abban foglaltaknak megfelelően a Menedzser Praxis Kft. visszavonásig kezelje és tárolja adatait. Hozzájárulása után tiltakozhat személyes adatai kezelése ellen valamint bármikor kérheti adatainak helyesbítését,törlését, korlátozását.
Mégse

Kérdését továbbítottuk szakértőink felé, akik a megadott elérhetőségein tájékoztatják a témával kapcsolatbam.

Ossza meg díjmentes tanácsadói szolgáltatásunkat kollégáival, ismerőseivel.

Kérek tájékoztatást várható konferenciákról, továbbképzésekről






A gomb megnyomásával elfogadja adatkezelési tájékoztatónkat, és önként kifejezetten hozzájárul ahhoz, hogy az abban foglaltaknak megfelelően a Menedzser Praxis Kft. visszavonásig kezelje és tárolja adatait. Hozzájárulása után tiltakozhat személyes adatai kezelése ellen valamint bármikor kérheti adatainak helyesbítését,törlését, korlátozását.
Mégse

Kérését továbbítottuk, megadott elérhetőségein tájékoztatjuk várható rendezvényeinkről.

Az alábbi űrlap kitöltésével kérdezhet szakértőinktől.

Rendelkezik érvényes előfizetéssel?

Igen

Nem

Előfizetéssel rendelkező ügyfeleink kérdései priorítást élveznek

Megválaszolt adózási, tb, munkaügyi, számviteli kérdések a mai napon:

16

Kérdezzen itt Ön is!

AKTUÁLIS ESEMÉNYEK

Eseménykövetés

SZAKMAI KLUBJAINK

ADÓNAPTÁR